23 stycznia 2018

Czym jest parkour?

PARKOUR W TEORII...

Parkour jest formą aktywności fizycznej, polegającą na efektywnym, użytecznym i bezpiecznym przemieszczaniu się po dowolnym terenie. W praktyce osoba uprawiająca parkour – zwana traceurem (czyt. trejserem) – przeskakuje przez murki i barierki, wspina się na ściany i skacze między wszelkimi napotkanymi przeszkodami. Mimo że powyższe aktywności brzmią ekstremalnie, do każdej z nich traceurzy przygotowują się w czasie wielu godzin treningów na mniejszych wysokościach i odległościach oraz w bezpieczniejszych warunkach.

 

 

TROCHĘ HISTORII...

Od zarania dziejów ludzkość próbowała usprawnić swoje przemieszczanie się, jednak nazwę “Parkour” znaną dziś na każdym kontynencie nadał w latach ‘80 David Belle. Francuz zafascynowany był swoim ojcem, który początkowo jako żołnierz w Wietnamie, a następnie strażak w elitarnej jednostce Sapeurs Pompiers rozwijał techniki sprawnego przemieszczania się w trudnych warunkach. Pewnego razu, wracając ze szkoły, David dostrzegł dwa murki oraz możliwość przeskoczenia z jednego na drugi. Pierwsze próby były nieudane, ale nie dość, że nie zniechęciły nastolatka, to wręcz zmotywowały go do ćwiczenia podobnych skoków w innych miejscach i bezpieczniejszych warunkach. Po pewnym czasie w swoim otoczeniu, czyli podparyskim Lisses zaczął dostrzegać inne wyzwania. Tym sposobem parkour wkroczył do miast i obecnie uprawiany jest na całym świecie przez setki tysięcy ludzi.

Pochodną Parkour jest Freerunning (potocznie Freerun). W przeciwieństwie do efektywnego Parkour, Freerun kładzie nacisk na efektowność i wyjątkowość stylu poruszania się przy użyciu salt, obrotów i zmodyfikowanych ruchów zaczerpniętych bezpośrednio z Parkour. Dyscypliny te są do siebie na tyle podobne, że pojawiają się nawet głosy o bezcelowości ich rozróżniania. Faktem pozostaje jednak, że obydwie te grupy zapaleńców ruchu mogą się równie dobrze bawić na wybudowanym parkour parku.